• +90 252 393 8122
  • info@egenetbilisim.com
  • Sektörde 25 Senelik Deneyim!
Thumb

Acil Anons Sistemleri

Bodrum Muğla acil anons ve seslendirme sistemleri; konuya ilişkin detayları öğrenmek için bizlerle iletişime geçin ya da ofisimizi ziyaret edin.
Acil anons ve seslendirme sistemleri bilgisayar programlarıyla uyumlu çalışabilen, otomatik yayınları belli zamanlama özelliğiyle topluluğa belirli aralıklar ile otomatik olarak sunulabildiği sistemlerdir. Acil durumlarda otomatik olarak devreye girebilir. Bu sistemler deprem, yangın, gaz kaçağı gibi durumlarda topluluğu tehlikeden korumak için uyarmayı sağlamaktadır. Acil anons ve seslendirme sistemleri müzik yayını için de kullanılmaktadır. Güzel bir ortam yaratmak amacıyla müzik yayınında da tercih edilir. Bu sistemlerin en önemli özelliği ses kalitesinin bozulmadan iletilmesidir. Ses dinleyiciye sağlıklı bir biçimde aktarılabilir. Akıllı binalarda güvenlik amacıyla merkezi anons ve seslendirme sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemler binalarda kullanıldığında genellikle yangın algılama ya da ihbar sistemi gibi özelliklerle beraber çalıştırılır. Acil anons ve seslendirme sistemleri yüksek kapasiteli mekanlar için bir ihtiyaç niteliğindedir. Farklı sistemlerle entegre bir biçimde çalışabilir. Acil durumlarda otomatik olarak devreye girerek insanların tehlikelerden korunmasını sağlamaktadır. Acil Anons ve Seslendirme Sistemleri “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” ile birlikte 51,5 m'yi geçen ve 5000 m2'den büyük yapıları olan veya kullanıcı sayısı 1000 kişiyi geçen bütün yapılarda zorunlu hale gelmiştir.

Acil anons ve seslendirme sistemlerinin özellikleri nelerdir?

-Bir anons merkeziyle birden çok bölgenin kontrolü gerçekleştirilebilir. İstenildiğinde de sayı arttırılabilir.

-Mikrofon eklenebilir.

-Dijital veya analog olarak seçilebilir. Analog sistemler dijitale göre daha ekonomiktir.

-Dijital sistemler daha pratiktir. Son sistem seslendirmelerin kontrolü yazılım içerir.

-İstenilen bölgenin sesi yükseltilebilir ya da düşürülebilir. Bu işlemler birbirinden bağımsız olarak yapılabilir.

-Hoparlör ayrı bir biçimde aktif ya da pasif hale getirilebilir.

-Acil tahliye anons sistemi devreye girer ve yangın insanlara önceden bildirilebilir.

Acil anons ve seslendirme sistemi ekipmanları nelerdir?

Bu sistemin ekipmanları merkez ünite (Controller), zon artırım üniteleri (Router), amplifikatörler ve mixer amplifikatörler, DVD, VCD ve Tuner çalıcılar ve mikrofon (Call station) şeklindedir. Bu sistemdeki en önemli unsur, sahada konumlandırılan hoparlörlerdir. Acil anons ve seslendirme sistemlerinin yapısı kurulacağı yere göre bir veya birden çok bölgeden oluşabilmektedir. Bu sebeple sistemin kurulacağı alan öncesinde incelenmeli ve bölge yapısı oluşturulmalıdır. Görevliler mikrofon aracılığıyla istenilen bölgelerde manuel ya da otomatik bir şekilde anons yapabilir. Acil anons ve seslendirme sistemleri diğer acil durum sistemleriyle (yangın algılama ya da ihbar gibi) uyumlu bir şekilde çalışabilir.

Acil anons ve seslendirme sistemlerinin kullanım alanları nelerdir?

Acil anons ve seslendirme sistemleri acil durumlarda o bölgede bulunan insanların zarar görmeden bölgeden uzaklaştırılmasını amaçlamaktadır. Acil durum haricinde ise anons ya da müzik yayını için kullanılabilir. Alışveriş merkezlerinde, havalimanlarında ya da pek çok insanın bulunduğu başka ortamlarda anonslarla insanlar bilgilendirilebilir. Mekanlarda ise güzel bir ortam oluşturmak için müzik yayınları tercih edilebilir.