• +90 252 393 8122
  • info@egenetbilisim.com
  • Sektörde 25 Senelik Deneyim!
Thumb

Ağ (Network) Sistemleri

Teknolojinin gelişimiyle kullanılan araçlar daha üretken, çevik ve güvenli hale gelmektedir. Fakat bu araçların desteklenmesi için doğru bir ağa ihtiyaç duyulur. Network çözümleri küçük ve standartlaştırılmış elemanlardan oluşmaktadır. İşletmelerin kablo ağına dair artan talebi, artan hız ve bant genişliği ihtiyacıyla birlikte kablolama sistemleri öne çıkmıştır. İşletme ağları için iyi bir çözüm olan kablolama sistemleri, altyapıyı düzenleyerek işletmeyi geleceğe hazırlamaktadır. Network çözümleri sayesinde işletmeniz büyüdükçe yönetimi daha kolay hale gelecektir.Network çözümleri için bizlerle iletişime geçebilir, dilerseniz Bodrum'daki ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Network çözümleri nasıl çalışır?

Network çözümleri sadece veri merkezindeki kablolardan oluşmaz. Yapısal bir kaplolama sistemi aslında bir bina boyunca farklı noktaları ve birbirinden ayrılan alanlarıyla çalışmaktadır. Kabloların haricinde yapılandırılmış kablolama çözümleri raflar, ağ dolapları, donanım bağlantı noktası gibi birçok şeyi içermektedir. Bu ufak parçaların tamamı genel sistemin parçaşı olarak bütünlüklü çalışır. Standartlaştırılmış olan ve yapısal kablolamayı oluşturan bu elemanlara “alt sistemler” adı verilmektedir. Alt sistemler genelde bir binada bulunur. Bu yüzden işetmenin bulunduğu yerde nerede olacağını belirlemek önemlidir. Network çözümlerini kurmak sistemin dösşenmesini ve tasarlanmasını içermektedir. Bu süreç ısı, soğutma ve hava akışı gibi etkenler dikkate alınarak gerçekleştirilmelidir. En iyi sonuçları elde etmek için yöntemsel olarak bu faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Network çözümlerinin teknik özellikleri nelerdir?

Yapılandırılmış kablolama sisteminin bir parçası olarak çalışmaktadır. Standartlar sistemdeki gerçek kabloların nasıl düzenlendiğini yönetir. Buradaki avantaj bunların tanımlanmasını kolay hale getirmesidir. Kablolar kolay tanımlanma açısından etiketlendirilmelidir. Yapısal sistemin kullanacağı kablo türü ihtiyaca göre değişiklik gösterir. Bakır ya da fiberden yapılabilir. Hepsi farklı özelliklere sahiptir.

Yaygın olarak kullanılan kablolar nelerdir?

Yaygın olarak kullanılan kablolar fiber optik kablo, bükümlü çift kablo ve koaksiyel kablodur. Fiber optik kablolar binalar arasında uzun mesafeli telekomünikasyon ya da yüksek hızda bağlantılar için kullanılmaktadır. Bükümlü çift kablolar genelde konutları ya da işletmeleri bir telefon şirketine bağlamak için kullanılır. Bükümlü çift kablonun ekranlı bükümlü tel çifti (STP) ve ekransız bükümlü tel çifti (UTP olarak iki çeşidi bulunur. Koaksiyel kablolar ise kablolu televizyon, bilgisayar verileri, geniş bant internet, radyo verici ve alıcılarını antene bağlama gibi işlemlerde kullanılmaktadır.

Network çözümlerinin kullanım alanları nelerdir?

Network çözümleri neredeyse her endüstride kullanılmaktadır. Yalnızca ofis binalarıyla sınırlı değildir. İmalat, eğitim ve tıp gibi alanlarda büyük fayda sağlamaktadır. Yapısal kablolama sayesinde veriler ve medyalar işlenecek şekilde tasarlanır. Bu yüzden büyümekte olan bir işletme için gerekli bir sistemdir. Büyük işletmelerde ücretsiz Wi-Fi eklemek için yapılandırılmış kablolama çözümleriyle anten sistemi desteklendirilir ve sinyal yayılır. Eğitim alanında ise yapılandırılmış kablolama sistemi aracılığıyla canlı etkinlikler yapılabilir. Acil servisler de önemli verileri iletmek için bu çözümlerden faydalanmaktadır. Enerji kullanımını kontrol etmek için de kullanılır. Tüm sistemler bağlanarak aydınlatma, ısı ve güvenlik kameraları için veri gönderilip alınabilir. Üretim gibi alanlarda maliyeti azaltmak ya da güvenliği arttırmak için IoT kullanılabilir. Yapısal kablolama sistemleri çok yönlü, ölçeklenebilir ve güvenilirdir.