• +90 252 393 8122
  • info@egenetbilisim.com
  • Sektörde 25 Senelik Deneyim!
Thumb

Kamera Sistemleri

Güvenlik kamera sistemleri evde ya da iş yerinde güvenliği sağlamak için kullanılan elektronik cihazların oluşturuğu sistemdir. Güvenliğimizi emanet ettiğimiz izleme sistemleri alanında etrafındaki her şeyi izlemeyi ve kayıt altına almayı sağlamaktadır. Güvenlik kamera sistemleri, teknolojinin gelişmesiyle devamlı kendini yenilemektedir. Bu sistemler sayesinde iş yerleri, evler, sokaklar ve caddeler kontrol altına alınabilir. Bu sistemler güvenliği arttırırken hırsızlık durumu için caydırıcı bir araç olarak da kullanılmaktadır. Güvenlik kamera sistemleri hırsızlık durumunda kişilerin kolaylıkla tespit edilmesini sağlar. Geçmişte güvenlik kamera sistemlerinde daha çok analog sistemler kullanılırken teknolojinin gelişmesiyle IP güvenlik kameraları tercih edilmeye başlamıştır. Çünkü IP kameralar analog kameralardan daha avantajlıdır. IP kameraları avantajlı kılan en önemli özellik Wi-Fi ağını kullanabilmesidir. Bu sayede alınan görüntüler kolayca akıllı telefona ya da bilgisayara aktarılabilir. Güvenlik kamera sistemleri kablolu ve kablosuz olarak ikiye ayrılmaktadır. Kablolu ve kablosuz güvenlik kamera sistemlerine ilişkin daha detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilir, ürünlerimizi incelemek için Bodrum'daki ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Güvenlik kamera sistemlerinin çalışma prensibi nedir?

Güvenlik kamera sistemlerinin çalışma prensibi video mantığındadır. Kameranın içindeki merceğin ön tarafında koruyucu bir cam bulunur. Bu camın önündeki mercek gelen ışıkları sensöre toplar. Sensörde toplanan ışık AFE adlı ara birime iletilir ve burada dijital sinyale dönüşmektedir. Son aşamada sensörde toplanan ışık DSP’ye gelir ve görüntü işlenir. Bu şekilde güvenlik kamerasıyla istenilen görüntü alınabilir. Görüntü video kayıt aracıyla kaydedilir ve istenildiği an izlenebilir.

Güvenlik kamera sistemlerinin kullanım alanları nelerdir?

İçinde bulunduğumuz dönemde hırsızlık, gasp ve cinayet olayları artarak devam ettiği için güvenlik kamera sistemlerinin önemi de artmıştır. Geçmişte çoğunlukla büyük kurum ve kuruluşların önlem amaçlı kullandığı güvenlik kamera sistemleri günümüzde evlerimizin içinde kullandığımız sistemlere dönüşmüştür. Güvenlik kamera sistemleri ie birçok güvenlik açığına engel olmak amaçlanmaktadır. Bu sistemler hayatın her alanında ihtiyaç duyulan sistemlerdir. Güvenlik kamera sistemleri genel olarak kamu kurumu ve kuruluşları, büyük ve küçük işletmeler, asansörler, otoparklar, park ve bahçeler, evler, ofisler, alışveriş merkezleri, stadyumlar gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Güvenlik kamera çeşitleri nelerdir?

Güvenlik kamera çeşitleri kullanıldığı alanlara göre farklılık gösterir. Kameralar iç ve dış mekanlar için ayrı ve özel olarak üretilir. Bu sebeple güvenlik kamerası seçiminde kullanım alanının belirlenmiş olması önem arz etmektedir. Güvenlik kameralarının birçok farklı özelliği bulunur. İhtiyaca yönelik uygun seçimin yapılması gerekir. Hareket edebilen kameralardan kablosuz kameralara, gece görüşüne sahip kameralardan zoom yapabilme özelliğine sahip olanına kadar birçok özellik mevcuttur. Kameraların fiyatları da sahip olduğu özelliklere göre değişiklik gösterir.

Yaygın olarak kullanılan güvenlik kamera çeşitleri Dome güvenlik kamerası, Bullet güvenlik kamerası, Kızılötesi kameralar, AHD kameralar, Kablosuz analog kameralar, Kablosuz IP kameralar, Wi-Fi kameraları, Termal kameralar, PTZ kameralar, Dış ortam box kameraları, Ex-proof (patlamaya karşı dayanıklı) kameralar, korozyona dayanıklı kameralar, fish eye (balık gözü) güvenlik kamerası ve çok mercekli multi-sensör güvenlik kamerasıdır.