• +90 252 393 8122
  • info@egenetbilisim.com
  • Sektörde 25 Senelik Deneyim!
Thumb

Hırsız İhbar ve Alarm Sistemleri

Artan nüfus ile birlikte hırsızlık olayları artmıştır. Hırsızlığın artması ile insanlar kişisel alanlarını koruma altına almak için hırsız ihbar sistemlerine yönelmeye başlamıştır.

Hırsız ihbar sistemleri nasıl çalışır?

Hırsız ihbar sistemi kullanıldığı alanın hırsızlara karşı korunması için tasarlanmış elektronik sistem çeşididir. Cihaz üzerindeki sensörlerle hareket eden cisimler algılanır ve alarm izleme merkezine sinyal gönderilir. Eğer sinyal acil bir duruma işaret ediyorsa cihazın üstündeki alarm devreye girer ve haber verir.

Hırsız ihbar sistemi hangi parçalardan oluşmaktadır?

Hırsız alarm paneli: Bu panel alarm sisteminin merkezi niteliğindedir. Bir nevi beyin görevi üstlenir. Alarm paneli, ana kartının üstündeki girişler dedektörlere bağlanmaktadır. Bu dedektörlerden gelen alarm bilgisi haber alma merkezine (AHM) gönderilir ve alarm sisteminin çalışmasını sağlar.

Tuş takımı: Tuş takımı alarm paneliyle olan iletişimi sağlar. Öte yandan tuş takımı aracılığıyla kullanıcı panele birtakım komutlar girebilmektedir. Hırsız ihbar sistemlerinin LCD ve LED olmak üzere farklı ekran modelleri bulunmaktadır.

PSTN modülü: Bu modül, hırsız alarm panelinin acil durumlarda kullanıcıyı aramasını ve bilgi göndermesini sağlar.

GSM modülü: GSM modülü telefon hattının kesilme ihtimaline karşı GSM üzerinden arama ve SMS gönderilmesini sağlamaktadır. Bunlara ek olarak, cihazdaki GPRS modülüyle alarmın gerçekleştiği konumun bilgisini AHM’e göndermektedir.

Hırsız ihbar sistemlerinin çeşitleri nelerdir?

Kablolu hırsız ihbar sistemleri: Bu sistemler bir elektrikçi tarafından uygulaması yapılan sistemlerdir. Kablolu hırsız ihbar sistemleri oldukça sağlamdır ve kablosuz olanlara kıyasla daha az bakım gerektirir. Kabloların gizli olması gerektiğinden profesyonel bir kurulum yapılmalıdır. Bu da yapılan işin maliyetini arttırır. Bu sistemler kontrol paneline bağlı olan elektronik sensörler üzerinde çalışır.

Kablosuz hırsız ihbar sistemleri: Bu sistemler kullanım ve kurulum açısından kablolu hırsız ihbar sistemlerine göre daha kolaydır. Kablolamanın yapılamadığı alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Tarihi binalar ya da müzeler için oldukça kullanışlıdır. Bu sistemler radyo sinyalleriyle bir kontrol paneline bağlı olarak pille çalışan sensörleri kullanarak çalışır. Kablosuz hırsız ihbar sistemlerinin kurulumu kolaydır. Kendin yap sistemler (DIY) kurulum yapmayı bilen kişiler tarafından tercih edilebilir. Sistemin sensör pillerinin belirli aralıklarda değiştirilmesi gerekmektedir.

Hırsız ihbar sistemi seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İyi bir hırsız ihbar sistemi uzaktan izlenebilme ve kontrol edilme gibi özelliklere sahip olmalıdır. Bu sayede güvenlik sistemi her konumdan aktifleştirilebilir ya da pasif duruma getirilebilir. Devamlı kullanılacak cihazlar için kablolu sistem tercih edilmelidir. Kablosuz alarm sistemlerinin batarya ömrü ve sinyal kalitesi uzun vade kullanım açısından uygun değildir. Cihaz satın alındıktan ve kurulumu gerçekleştirildikten sonra cihazın nasıl kullanıldığı teknisyenlerden öğrenilmelidir. Çünkü yanlış bir işlem yapılması durumunda cihaz bozulabilir ya da devre dışı bırakılabilir.

Neden hırsız ihbar sistemi kullanılmalıdır?

Hırsız ihbar sistemleri hem kapalı hem de açık alanlarda kullanılabilen, GSM modülleri aracılığıyla olası tehlikelere karşı koruyan elektronik bir devre modülüdür. Bilimsel araştırmalara göre, hırsızların hırsız ihbar sistemine sahip olmayan evlere, bu sistemlerle korunan evlere kıyasla dört kat daha fazla saldırdığı saptanmıştır. Ancak bu oran güvenlik sistemlerinin yaygın olmadığı ülkemizde çok daha fazladır. Eğer hırsız ihbar sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.